DMR aneb HAM krok digitálním směrem

..pokračování

A co se budu snažit trochu osvětlit? Převaděč, TG, CC, PrivateCall, Group Call, TS, hot-spot, APRS – nastavení.
Vycházejme z toho, že DMR funguje velmi podobně jako standartní FM vysílání, jen s tím rozdílem, že váš hlas je převeden na jedničky a nuly a přináší mnoho výhod a snad jedno malé omezení, které z pohledu standardního FM vysílání není omezení, ale z pohledu všech výhod je to malinká nedokonalost. Nebudu popisovat direktní DMR vysílání, jelikož se jedná o stejnou logiku, jako u vysílání přes převaděč.

 

Talk group – hovorová skupina – aneb základ všeho
Každý z Vás ví, jak funguje FM převaděč. Na převaděči je přijímací a vysílací část – TX a RX. Každý uživatel vysílá na přijímací frekvenci převaděče a poslouchá na vysílací frekvenci převaděče. Stejné to je i u DMR sítě. DMR převaděč je však připojen na internet a tak je možné příchozí vysílání poslat do sítě a tím na konkrétní jeden převaděč nebo na více převaděčů. To je super, ale pokud by neexistovalo nějaké omezení nebo směrování, každé příchozí vysílání by odešlo na všechny připojené převaděče a došlo by téměř okamžitě k zahlcení celé sítě. A tak se vymyslelo telefonní číslo, tzv. Talk Group (TG) neboli hovorová skupina. Co to je a jak to funguje? Představ si, že každý takovýto převaděč má přidělené své „telefonní“ číslo, hovorovou skupinu. Abych byl konkrétní, tak např. mě nejbližsí převaděč OM0OUA na Martinských holích má TG: 231302
Co to znamená? Znamená to to, že se musíme naučit za 1. vysílat a za 2. poslouchat.
Takže:
1. pokud chci, aby převaděč na Martinských holích vysílal, musím já ze své stanice vysílat relaci a k ní současně hovorovou skupinu tohoto převaděče.
(( — To, jak nastavit TG na vysílačce, nebudu vysvětlovat, jelikož je to vlstnost DMR vysílačky a toto konkrétní je velmi jednoduché. Prostě k vysílací frekvenci zadáš navíc „telefonní číslo“ – TG –))
Tak, pokud chci vysílat na konkrétní převaděč, zvolím vstupní frekvenci převaděče, zadám TG a vysílám. Jednoduché – už umíme vysílat na konkrétní převaděč. Ale pozor, zapomněl jsem něco doplnit, nezdá se ti? Nezapomněl. Pokud si spočítáš 2 a 2 a trochu přemýšlíš, vyšlo ti, že pokud se dovedeš dovolat na svůj nejbližší převaděč (se správnou frekvencí) a použiješ TG:231302, tak tvé vysílání bude slyšet z převaděče na Martinských holích. Ano, JEN na Martinských holích a ne na Tvém nejbližším převaděči. Ale to je super ne? Když chceš vysílat na tvůj převaděč, použiješ telefonní číslo (TG) tvého převaděče a volání bude slyšet na něm. Každý převaděč má své telefonní číslo ať voláš odkudkoliv.
Tak… to je vysílání. Nikoliv však příjem.
2. pokud chceš přijímat vysílání ze svého převaděče, musíš si ke správné frekvenci přiřadit TG toho konkrétního převaděče, který chceš poslouchat. A pokud jsi např. v Praze a chceš poslouchat Martinské hole, přiřadíš si ke své frekvenci „telefonní číslo“ (TG) převaděče OM0OUA TG: 231302. Jednoduché jako facka.
Pokud se nad tímto zamyslíš, dovedeš odkudkoliv na světě vysílat na kterýkoliv převaděč a současně kdekoliv na světě poslouchat kterýkoliv převaděč. Super ne?
Ale to ještě není všechno. Ty a i každý další HAM operátor v DMR síti, máš přidělené DMR ID. Je to v podstatě stejné, jako TG převaděče – je to tvoje soukromá TG. To, co platí pro volání na konkrétní převaděč, platí i na volání konkrétnímu radioamatérovi. Aby to nebylo všechno, existují ještě telefonní čísla, která nejsou přiřazea nikomu, žádnému převaděči ani HAMovi. Jsou jen dohodnutá, komu patří. Třeba TG: 231 patří Slovensku. Všiml sis? Martinské hole mají 231302. Ano, správně? 231 je Slovensko. Proto můžeš podle prvních 3 číslic zjistit, kde je konkrétní převaděč nebo radioamatér registrovaný. Ale také můžeš na takovou TG vysílat. Tzn, že všichni, kdo budou na příjmu skupiny 231, budou toto vysílání slyšet a nebude to jen na jednom převaděči, ale třeba v celé zemi.
Toto je velmi jednoduchá logika hovorových skupin – talk group – telefonních čísel.

Jak to ale funguje, když jsem např. v Itálii a chtěl bych poslouchat TG 230 (Česká republika)?? Přece všechny převaděče na světě nevysílají relace, které jsou označené TG230…?
Ano, to je pravda, proto:

 

Nastavení převaděče a „nepsaná“ dohoda
Každý převaděč musí mít nějaké nastavení. Nestačí jen TX a RX frekvence a případně nějaké CTCSS. Příklad nastavení mnou vzpomínaného převaděče na Martinských holích OM0OUA se nachází tady
A teď si to trochu vysvětlíme. Každý převaděč má nastevené JEN některé skupiny, které bude VŽDY vysílat. To znamená OMUOUA musí mít nastavenou skupinu TG:231302 (toto je telefonní číslo tohoto převaděče – pamatuješ?)
Tzn. když někdo kdekoliv na světě zavysílá na svém DMR převaděči a použije skupinu 231302, bude toto vysílání slyšet pod převaděčem OM0OUA a nikde jinde. K tomuto nastavení převaděče se přidávají další TG, o kterých si SYSOP myslí, že je chce na převaděči poslouchat, a které převaděč bude vždycky vysílat. V tomto případě (a k dnešnímu datumu) jsou to „telefonní čísla“ – hovorové skupiny TG: 231, 2311, 23110, 23112. Hovory s těmito skupinami budou VŽDY vysílány z tohoto převaděče. Toto jsou tzv. permanentní (statické) skupiny, které jsou zadány na stálo.
No jo, ale co když budu chtít pod převaděčem OM0OUA poslouchat nějakou TG dánského převaděče OZ0KAR (TG: 238420), kterou převaděč nevysílá?
To se dělá tak: Na frekvenci převaděče zavysílám s uvedenou TG: 238420 a tím si skupinu „vyžádám“ a od této doby bude převaděč na Martinkách vysílat kromě svých nastavených relací i relaci, která směřuje na převaděč v Dánsku. Toto vysílání je tzv. ON DEMAND (na vyžádání – aneb dynamické skupiny) a podle nepsané dohody je poskytovaní dynamické skupiny 10 minut od posledního tvého vysílání. Toto vysílání bude vysíláno všude, kde bylo vyžádámo, tzn. v Dánsku, na Martinských holích a třeba na Bahamách, pokud si jej tam někdo vyžádal.
Na co je třeba myslet? Pokud se spolu baví dva radioamatéři, oba používají stejnou TG, na které se dohodli. Např radioamatér z Kodaně „vytočí“ číslo Martinských holí – slovenský radioamatér slyší volání a odpovídá na stejné TG. Tato TG je od prvního volání „otevřená“ na převaděči v Kodani a bude otevřená ještě 10 minut po posledním hovoru.
Teď už umíme volat a poslouchat v síti. Co dál?

 

CC – color code
V předchozím odstavci jsem použil CTCSS, které se však v digitálním provozu nepoužívá. Používá se tzv Color Code (CC), které ve své podstatě funguje úplně stejně, jako CTCSS u analogu. Přes CC rozlišíš dva a více převaděčů, pracujících na stejné frekvenci.

 

Private call a Group call
Jaký je rozdíl a na co se používá? Group – znamení skupina. Private – znamená soukromí. Při vysílání se jako další parametr nastavuje druh vysílání Group/Private. Group používáme při vysílání na TG převaděče, státu, skupiny atd a Private používáme JEN při soukromém volání na ID DMR konkrétního radioamatéra nebo na ECHO (tzv. papouch/papagáj) nebo na některé speciální skupiny TG. Pokud fonicky voláš konkrétního radioamatéra, ale používáš TG převaděče, samozřejmě, že použiješ Group Call 🙂

 

TS aneb time slot a nepsaná dohoda o nastavení převaděče
plno radioamatérů dává velmi vysokou důležitost timeslotu (TS). Ale vysvětleme si, co to znamená, na co slouží a jak moc důležité to pro nás je. Představ si, že tvůj převaděč má na jedné komunikační frekvenci dva kanály, přes které můžeš s převaděčem komunikovat. Je to TS1 a TS2. Tyto tajmsloty jsou ale důležité jen pro tvou komunikaci s konkrétním převaděčem.
Jak to funguje? Před samotným vysíláním si vybereš TS1 nebo TS2 a tam komunikuješ. Výhoda? Ve stejnou chvíli můžou na jednom převaděči nezávisle komunikovat dva radioamatéři bez toho, aby se rušili. Jak ale píšu, tento výběr je důležitý jen na TOMTO převaděči. Znamená to, že když si na převaděči OM0OUA vybereš TS1, můžeš si tvoje protistrana na převaděči OZ0KAR vybrat kterýkoliv tajmslot a naopak. Tato volba nijak neovlivňuje protistanici na jiném převaděči.
Jaká je ta nepsaná dohoda? Nepsanou dohodou je, že hlavní TG, jako např národní TG 231 (Slovensko), 230 (Česká republika), 238 (Dánsko) atd se dávají na TS1 a slot TS2 slouží na „vykecávání se“. V praxi to znamená, že si vyberu TS1, zavolám kamaráda přes TG 231, dohodneme si jinou (ne národní skupinu, abychom nezatěžovali všechny převaděče v zemi), např TG: 23110, přeladíme se na TS2 a voláme si třeba dvě hodiny na slotu TS2. Tím necháme volný slot TS1 pro případné další národní volání. Abych to přirovnal k něčemu známému: používání timeslotů je jako jízda po silnici. Můžeš jezdit po které straně chceš, ale lepší je, když jezdíš vpravo. Tehdy bude na silnicích pořádek.
Toto přiřazení permanentních TG na konkrétním převaděči je vždy na SYSOPovi daného převaděče a je možné si jej najít v nastavení na brandmeister stránce (viz příklad v odstavci „Nastavení převaděče“)
Jak technicky fungují TimeSloty? Jelikož se jedná o digitální vysílání, je každá relace rozložená do jedniček a nul. Časový úsek jedné sekundy se rozseká na stejně dlouhé časové úseky a informace v TS1 se střídají s informacemi TS2.
https://amateurradionotes.com/images/dmr-timeslots.jpg
Toto je možné díky tomu, že hlas, převedený do digitálu, obsahuje méně informací, než hlas v analogu a tím čas, potřebný k jeho odvysílání, je daleko kratší.

 

Hot-Spot
Co je to hot-spot? Jedná se o „malý přenosný pseudo-převaděč“, vysílající minimálním výkonem.
Máme dva druhy
– duplexní – je to ekvivalent převaděče, který má jednu frekvenci pro TX a druhou pro RX a není umístěný na kopci, ale máš jej doma nebo s sebou na cestách a platí pro něj stejné funkce, jako u standardního převaděče.
– simplexní – pracující jen na jedné frekvenci pro TX a RX. U tohoto typu „převaděče“ existují určitá omezení, jako např. nemožnost použít dva timesloty, jelikož simplexní hotspot buď vysílá nebo přijímá. Nelze vysílat do vysílajícího hotspotu.

 

APRS nastavení na DMR AT-878UV
Každý asi ví, co to APRS je a jak přibližně funguje.
U DMR to funguje tak, že se informace o tvé poloze posílají do sítě a zobrazují např. na stránce www.aprs.fi nebo jinde
Chtěl bych upozornit, že se nejedná o tvoje cílené vysílání na TG APRS. Je třeba nastavit radiostanici tak, aby sama odesílala data o poloze na uvedenou TG bez ohledu na to, na které TG vysíláš ty.
Moje nastavení je pro AnyTone-878UV: (jednoduché nastavení, které je další kombinací možné rozšířit pro další kanály a různá nastavení)
1.v CPS v menu vybereme Tool/Options a zaškrtneme vobu APRS
objeví se nám na levé straně v sekci PUBLIC poslední položka APRS
2. otevřít APRS a v oddíle DIGITAL v prvním řádku nastavit
[current channel] / [channel slot] / [230999] / [Private Call] – všechno jde vybrat z rozbalovacího menu (kromě TG, kterou musíš zadat)
Toto nastavení nám zabezpečí to, že na vybraném kanálu v radiostanici (current channel), vybraném slotu, odešle do TG 230999 Vaši polohu.
Ale to ještě není všechno. Pamatuj si, který řádek jsi takto vyplnil. Teď jsme třeba vyplňovali řádek č.1
3. Teď si otevři seznam kanálů PUBLIC / Channel
4. vyber si číslo kanálu, který používáš a kde budeš chtít vysílat data APRS a kanál/frekvenci otevři
5. v 10.řádku (APRS Report Type) vyber [digital]
6. ve 12.řádku (Digital APRS PTT Mode) vyplň [ON] – toto zabezpečí, že po odvysílání tvojí relace a puštění PTT se odešlou APRS data. Nijak to neovlivní (jen doplní) pravidelné odesílání dat po nějakém nastaveném časovém úseku
7. v řádku č.13 (Digital APRS Report Channel) vyber [1] – jedná se o první řádek nastavený v bodu 2.
…a v podstatě máš hotovo.
Pokud bys v bodu 2. nastavil místo [current channel] nějaký konkrétní kanál ze seznamu, tak data budou odcházet přes nastavený kanál, ať vysíláš z kteréhokoliv kanálu.

Body 5.-7. musíš nastavit u každého kanálu/frekvence uložené ve stanici – kterou budeš používat na odesílání APRS dat

Teď musíš zapnout GPS na radiostanici. V menu se ti následně objeví APRS, které si nastav.
Menu
APRS / Upload Type / Sel D APRS (digitální APRS)
APRS / Digi APRS / tato položka je identická s CPS / APRS / DIGITAL (bod 2. předcházejícího odstavce)
APRS / Intervals Set / vyber si interval pravidelného odesílání dat
APRS / Upload Beacon / GPS Beacon (tady můžeš nastavit odesílání GPS dat nebo fixní polohy)

Pro nastavení TYT MD-390 použij TUTO STRÁNKU

A to by asi bylo ode mě všechno. Pokud máš nějaké otázky nebo připomínky, klidně okomentuj tuto stránku nebo napiš na mejl OM6ZB(@)uhrak.eu nebo mě najdeš na TG2311

PS: jestlipak už víš, jaké je to „malé omezení“ této sítě?

4 comments

  1. Sice pěkně vysvětleno, ale stejně mě ten Praděd zase nejede.
    Jak třeba zjistím jaké TG vysílá konkretní vysilač-repeater stále ?
    Jaký Col.Code vysílá stále ?
    Co znamená , nebo jak používat CC :0 ?
    Proč se nastavuje prodloužení doby vysílání ?- stáhnul jsem několik settingů pro AT 878 a 868 a občas to někdo takhle měl.
    Jak funguje TalkAround ? Chanel measure ? co se stane když změním režim z repeateru na Simplex , double slot-budu moci dál poslouchat převaděč .
    Jak funguje potom režim dvou vysílaček-myslím ve smyslu frekvece-můžu si v digitálním režimu zvolit jakoukoliv frekvenci? pokud platí stejná omezení jako třeba pro PMR nevyměnitelná antena ,max vykon atd , tak i digitalně musím tohle splňovat ?
    Omlouvám se za chaotické otázky ,ale kdysi mi skoro vše fungovalo a najednou vidím jen svítit provoz na staničce, ale neobjeví se ani volající, ani žádný zvuk.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *