Warning: A non-numeric value encountered in /data/www/uhrak.eu/www.uhrak.eu/wordpress/wp-content/themes/centilium/header.php on line 242

Cancák

Víte co je cancák?
To asi opravdu málokdo. Dokonce ani odkaz na wikipedii na slovo cancák není. Ale i přes to jsem jedno vysvětlení slova Cancák na webu našel:

cancák – Trampský památníček, do něhož si jeho majitel, obvykle s víceméně vydatnou pomocí svých přátel, zapisuje podle vlastní fantasie, co ho kdy napadne, případně co kdy kde zažil, viděl, nebo zaslechl. Lepí se do něj fotky z vandrů (pokud vyjdou, a je na nich něco vidět), zapisují se tam texty písniček, umělecky ladění trampové tam malují náladové skicy, či do něj píší poesii, trhají se z něj papíry, pokud je třeba zapálit oheň z mokrého dřeva v dešti, nebo poslat vzkaz nepřítomnému kamarádovi, a hlavně se do něj zapisují různé trampské aforismy, úsloví a vtipy, adresy, místopisné přehledy a jízdní řády, aby se na ně nezapomělo.
Dobrý cancák obráží vkus, intelektuální a trampské kvality svého majitele. „napiš mi něco do cancáku“

A já jeden takový cancák mám. Zakládal jsem ho v roku 1986 a vydržel mi s různými přestávkami asi do roku 1991.  Z času na čas jej otevřu, začtu se do něj, zavzpomínám, zasměju se a pobavím. Možná i nostalgickou slzu pustím.
A víte, na co jsem přišel? Podle mě je cancák takovým inteligentnějším a neelektronickým předchůdcem internetových služeb. Nejdříve vlastní stránky s blogy a zápisky a pro ty línější s postupem času facebooku. V cancáku je krásně vidět tajmlajna i s komentáři mých kamarádů z kde-které akce, výletu nebo nápadu. Ovšem ne každý yntelygend dovede přetavit dnešní možnosti do výhody. Ne každý dovede svůj canc – (Zápis do cancáku [viz „cancák“]. Do kamarádova cancáku lze nacancat spoustu canců. Výraz nejspíše pochází z hovorového výrazu „cancy“ v pejorativním významu nadnešeně zbytečných řečí) s odstupem času znovu použít, přečíst si jej a zveřejnit.

Použitý zdroj definic

Fotka je jen ilustrační. Když si vzpomenu, nahradím ji fotkou vlastního cancáku…
Fotka už je autentická z mého cancáku… (1986)

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *